Portal Olecka

baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Szukaj
Opcje zaawansowane
baner olecka 39
baner olecka 33
baner olecka 29
baner olecka 18
baner olecka 20
baner olecka 27
baner olecka 21
baner olecka 47
baner olecka 22
baner olecka 23
baner olecka 24
Żeby było czyściej
grafika
18.04.2018  /  Józef Kunicki;

18 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Olecku z inicjatywy burmistrza Wacława Olszewskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych Gminy Olecko i Powiatu Oleckiego oraz jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie porządku. – Sądzę, że  wszystkim nam zależy na tym, by Olecko było zadbanym miastem. Obecnie za utrzymanie dróg będących w zarządzie gminy i powiatu odpowiada lokalna spółka, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Doskonale wiemy o tym, że przy obecnym stanie zarówno zatrudnienia jak i taboru technicznego firma nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Środki, którymi dysponuje są zdecydowanie niewystarczające,  bo miasto jest odbierane jako zaniedbane. Szukamy źródeł dofinansowania na doposażenie spółki w konieczny sprzęt, ale powinniśmy rozpocząć dyskusję nad tym, czy nie czas zwiększyć środki na utrzymanie porządku - tymi słowami rozpoczął spotkanie Mariusz Miłun – zastępca burmistrza.

W swoim wystąpieniu pan Dariusz Kozłowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych podkreślił, że dla niego priorytetem jest utrzymanie dróg. - Nie naszą sprawą jest sprzątanie chodników przy ulicach choć ostatnio 120 stulitrowych worków śmieci wywieźliśmy tylko z ul. Gołdapskiej, Ełckiej, Szosy do Świętajna, Szosy do Krupina- wyjaśniał dyrektor.

- Problem wiąże się również z tym, że właściciele nieruchomości nie dbają o chodniki przylegające do ich posesji a zgodnie z prawem to ich obowiązek. Wielokrotnie, pisemnie przypominamy o tym mieszkańcom i instytucjom; po kary finansowe w postaci mandatu sięgamy w ostateczności.  Nie chcę, żebyście Państwo odnieśli wrażenie, że  zrzucamy na mieszkańców odpowiedzialność. Chcę tylko podkreślić, że to współodpowiedzialność za naszą wspólną przestrzeń - tłumaczył Sławomir Hatalski, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

- Problem powstał kilkadziesiąt lat temu kiedy podzielono drogi w Olecku pomiędzy kilku zarządzających. Ludzi w zasadzie nie interesuje kto za co odpowiada. Chcą mieszkać w zadbanym miejscu. Skoro i tak niezadowolenie społeczne spada na burmistrza proponuję, by przemyśleć pomysł związany z przekazaniem 27 km dróg powiatowych w mieście burmistrzowi. Drogi gminne wówczas będzie można przekazać do utrzymania powiatowi. Ten manewr zakończy w końcu przerzucanie odpowiedzialności za utrzymanie czystości w mieście, bo będzie jeden gospodarz - zaproponował Kazimierz Iwanowski - Wicestarosta Olecki.

Żeby było czyściej

Ustalono, że  do końca kwietnia br. wypracowana zostanie propozycja związana z przekazaniem dróg. Kolejna część spotkania dotyczyła najbliższych planów inwestycyjnych. W związku z tym, że  Zarząd Dróg Powiatowych przygotowuje się m.in.  do budowy chodnika od przystanku na Os. Siejnik do tzw. „Podkowy” Mariusz Miłun, z-ca burmistrza zaproponował, aby w projekcie ująć również ścieżkę rowerową. Będzie to doskonały początek na to, by w przyszłym roku etapowo kontynuować budowę ścieżki najpierw do wiaduktu potem dalej - Na pewno zwiększy to koszty, ale nie mam wątpliwości, że warto to zrobić - podsumował.

W trakcie spotkania zaproponowano, żeby zarówno wydziały merytoryczne urzędu miejskiego jak i Zarząd Dróg Powiatowych w Olecku, przy zlecaniu  projektów technicznych konsultowały ze sobą zakresy, szczególnie przy projektach, które są finansowane wspólnie. Ustalono także, że gminni i powiatowi urzędnicy wypracują zapisy regulaminu związanego z utrzymaniem czystości w gminie Olecko.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR

Wersja mobilna

jeśli chcesz, możesz skorzystać z wersji mobilnej tej strony.

NIE TAK
F