Żeby było czyściej
18.04.2018  /  Józef Kunicki;

18 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Olecku z inicjatywy burmistrza Wacława Olszewskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych Gminy Olecko i Powiatu Oleckiego oraz jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie porządku. – Sądzę, że  wszystkim nam zależy na tym, by Olecko było zadbanym miastem. Obecnie za utrzymanie dróg będących w zarządzie gminy i powiatu odpowiada lokalna spółka, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Doskonale wiemy o tym, że przy obecnym stanie zarówno zatrudnienia jak i taboru technicznego firma nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Środki, którymi dysponuje są zdecydowanie niewystarczające,  bo miasto jest odbierane jako zaniedbane. Szukamy źródeł dofinansowania na doposażenie spółki w konieczny sprzęt, ale powinniśmy rozpocząć dyskusję nad tym, czy nie czas zwiększyć środki na utrzymanie porządku - tymi słowami rozpoczął spotkanie Mariusz Miłun – zastępca burmistrza.

W swoim wystąpieniu pan Dariusz Kozłowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych podkreślił, że dla niego priorytetem jest utrzymanie dróg. - Nie naszą sprawą jest sprzątanie chodników przy ulicach choć ostatnio 120 stulitrowych worków śmieci wywieźliśmy tylko z ul. Gołdapskiej, Ełckiej, Szosy do Świętajna, Szosy do Krupina- wyjaśniał dyrektor.

- Problem wiąże się również z tym, że właściciele nieruchomości nie dbają o chodniki przylegające do ich posesji a zgodnie z prawem to ich obowiązek. Wielokrotnie, pisemnie przypominamy o tym mieszkańcom i instytucjom; po kary finansowe w postaci mandatu sięgamy w ostateczności.  Nie chcę, żebyście Państwo odnieśli wrażenie, że  zrzucamy na mieszkańców odpowiedzialność. Chcę tylko podkreślić, że to współodpowiedzialność za naszą wspólną przestrzeń - tłumaczył Sławomir Hatalski, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

- Problem powstał kilkadziesiąt lat temu kiedy podzielono drogi w Olecku pomiędzy kilku zarządzających. Ludzi w zasadzie nie interesuje kto za co odpowiada. Chcą mieszkać w zadbanym miejscu. Skoro i tak niezadowolenie społeczne spada na burmistrza proponuję, by przemyśleć pomysł związany z przekazaniem 27 km dróg powiatowych w mieście burmistrzowi. Drogi gminne wówczas będzie można przekazać do utrzymania powiatowi. Ten manewr zakończy w końcu przerzucanie odpowiedzialności za utrzymanie czystości w mieście, bo będzie jeden gospodarz - zaproponował Kazimierz Iwanowski - Wicestarosta Olecki.

Żeby było czyściej

Ustalono, że  do końca kwietnia br. wypracowana zostanie propozycja związana z przekazaniem dróg. Kolejna część spotkania dotyczyła najbliższych planów inwestycyjnych. W związku z tym, że  Zarząd Dróg Powiatowych przygotowuje się m.in.  do budowy chodnika od przystanku na Os. Siejnik do tzw. „Podkowy” Mariusz Miłun, z-ca burmistrza zaproponował, aby w projekcie ująć również ścieżkę rowerową. Będzie to doskonały początek na to, by w przyszłym roku etapowo kontynuować budowę ścieżki najpierw do wiaduktu potem dalej - Na pewno zwiększy to koszty, ale nie mam wątpliwości, że warto to zrobić - podsumował.

W trakcie spotkania zaproponowano, żeby zarówno wydziały merytoryczne urzędu miejskiego jak i Zarząd Dróg Powiatowych w Olecku, przy zlecaniu  projektów technicznych konsultowały ze sobą zakresy, szczególnie przy projektach, które są finansowane wspólnie. Ustalono także, że gminni i powiatowi urzędnicy wypracują zapisy regulaminu związanego z utrzymaniem czystości w gminie Olecko.