Olecko ma swój hejnał
27.11.2017  /  Józef Kunicki;

Radni na sesji listopadowej podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia hejnału gminy Olecko.

Warto przypomnieć, że  konkurs na hejnał gminy ogłaszany był dwukrotnie. Za pierwszym razem komisja konkursowa nie wybrała  żadnej kompozycji spośród propozycji nadesłanych na konkurs natomiast za drugim razem wyłoniła aż 3 utwory. Mieszkańcy Olecka mogli oddać głos na jeden z nich. Kompozycja autorstwa pana Przemysława Szczotki* z Katowic wygrała w internetowym głosowaniu i to ona została przedstawiona radnym jako propozycja hejnału gminy Olecko. Podjęta przez radnych uchwała podlega ocenie prawnej przez służby wojewody. Po dwóch tygodniach po  opublikowaniu jej  w dzienniku urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego  stanie się prawem lokalnym. Prawdopodobnie już w styczniu będziemy mogli usłyszeć hejnał gminy po godzinie 12 z oleckiego ratusza.

Przemysław Szczotka – kompozytor muzyki współczesnej, a także dyrygent i pedagog. Związany ze śląskim środowiskiem muzycznym; jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji prof. Aleksandra Lasonia. W swoim dorobku kompozytorskim posiada utwory solowe, kameralne i symfoniczne. Interesuje się również muzyką elektroniczną, filmową i teatralną oraz szeroko pojętą korespondencją muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, również w ramach festiwalów muzyki współczesnej, m.in. podczas 30. Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova we Wrocławiu oraz Śląskiej Trybuny Kompozytorów w Katowicach. Jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich, m.in. konkursu na kompozycję chóralną inspirowaną historią i kulturą Wrocławia  w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego WROCŁAW – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016, Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego GENERACE 2016 w Ostrawie oraz VI Konkursu Kompozytorskiego im. Feliksa Nowowiejskiego  w Olsztynie.