Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

 

Wigierski Park Narodowy

0 km
– Wyjazd z Olecka do Płociczna Tartak (najlepiej trasą do Suwałk przez Raczki –

43 km
– Wyjazd kolejką turystyczną z Płociczna Tartak (2 godz.) –
Wigierska Kolej Wąskotorowa przewozi turystów uroczą, leśną i polną trasą o długości 20 km z Płociczna do Krusznika i z powrotem. Organizator przewozów na życzenie może połączyć przejazd kolejką z innymi atrakcjami – przejażdżkami konnymi, bryczką, a także ogniskiem lub inną biesiadą (tel.87/563 92 63 lub 603 165 390).
WKW – to kontynuacja w Puszczy Augustowskiej leśnej wąskotorówki, która powstawała w czasie I wojny światowej i rozbudowywana była w latach 1923-26. Trasa przebiegała z miejscowości Płociczno w okolice Zelwy. Po wybudowaniu mostu na Czarnej Hańczy kolejka stanowiła uzupełnienie powstałego w latach 1824-39 Kanału Augustowskiego, głównego środka transportu drewna do Europy i tartaków położonych wzdłuż tego szlaku wodnego. Położone obok szlaku kolejki jezioro Wigry, Zelwa i Wierśnie były doskonałymi magazynami konserwującymi drewno. Na jeziorze Wigry zatapiano drewno, zbijano je w tratwy i holowano w okolice tartaku w Płocicznie. Niestety w latach 80-tych kolejka uległa likwidacji, ale przedtem Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał ją do rejestru zabytków. Obecnie kolejka wznowiła przewozy i stała się sporą atrakcją turystyczną Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej.

61 km
– Przejazd do klasztoru Wigry, zwiedzanie Klasztoru i obiad –
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze KLASZTOR WIGIERSKI. Kameduli przybyli nad Wigry w rok po otrzymaniu od Jana Kazimierza przywileju. Zamieszkali w dworze myśliwskim, który zbudował król Władysław IV na miejscu starego Dworu księcia Witolda. W krótkim czasie pobudowali drewniany kościół oraz eremy (domki pustelnicze) i budynki gospodarcze. W 1671 roku całą tę klasztorną zabudowę strawił pożar. Przez następne lata zakonnicy gromadzili fundusze i materiały pod budowę murowanego zespołu klasztornego. Tak powstał kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, 17 eremów, refektarz (sala jadalna z kuchnią), wieża zegarowa, foresteria (czyli dom dla zamożnych, którzy pod opieką zakonników spędzali tu ostatnie lata swego życia), nazwana z czasem Domem Kanclerskim, tzw. Domek Furtiana oraz Dom Królewski (obecnie kawiarnia i sala konsumpcyjna), w którym jakiś czas rezydował biskup.
Całość założenia klasztornego, budowana etapami, przyjęła postać stylu barokowego. Opasana była murem o dwu tarasach. U podnóża obszaru klasztornego, od strony południowej usytuowany został pierwotnie sad, niewielki ogród warzywny i w głębi półwyspu – zwierzyniec.
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kameduli swą zapobiegliwością otoczyli całą okolicę. Powstawały tu osady, smolarnie, rudy, cegielnie, huty. Założono miasto Suwałki. Cywilizacja przyszła tu z zakonnikami. Gospodarowali oni z powodzeniem aż do 1800 r., kiedy po trzecim rozbiorze Polski Prusacy skonfiskowali dobra kamedulskie, a mnichów wysiedlili do Bielan pod Warszawą. Zespół klasztorny popadał w ruinę, zniszczono go w czasie I wojny światowej. Kolejnemu zniszczeniu uległ kościół i budynki poklasztorne w czasie działań wojennych w 1944 roku.
W korytarzyku świątyni wiszą zdjęcia obrazujące stopień dewastacji całego zespołu po roku 1945. Jego odbudowę ponownie rozpoczęto w 1957 r. Z postawionych kiedyś murów zachowała się część kościoła, fragmenty jadalni oraz skrajny (od zachodu) erem na górnym tarasie.
Po wielu latach odbudowy pokamedulski zespół klasztorny odzyskał swą dawną świetność, stając się jednym z najpiękniejszych zabytków Suwalszczyzny, odwiedzanym przez turystów z kraju i zagranicy. W obiektach poklasztornych mieści się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki.

61 km
– Rejs stateczkiem po Jeziorze Wigierskim –
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Wigry, jezioro na Równinie Augustowskiej. Powierzchnia 2186,7 ha, długość 17,5 km, szerokość 3,4 km, maksymalna głębokość 73 m.
Przepływa przez nie Czarna Hańcza, wpada struga Kamionka. Ma 18 wysp (największe: Ostrów, Ordów, Kamień, Mysia, Krowa), liczne półwyspy i zatoki. Większe miejscowości nad Wigrami: Stary Folwark, Magdalenowo, Rosochaty Róg, Czerwony Krzyż.
Nad Wigrami znajdują się liczne kąpieliska. Jezioro jest miejscem turystyki kajakowej. Dzięki czystej wodzie jest to miejsce licznych żeremi bobrowych.Jezioro Wigry wchodzi w skład Wigierskiego Parku Narodowego. W 1999 roku nad Wigrami odpoczywał Papież Jan Paweł II.

70 km
– W drodze powrotnej – zwiedzanie siedziby Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem (na trasie Wigry–Suwałki) –

110 km
– Powrót do Olecka –

[Szlakami Mazur Garbatych. Ziemia Olecka i okolice. Olecko 2004. Wydawca: Urząd Miejski w Olecku

 

...

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 27 stycznia, 2008

Do początku strony