Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

 

Pamiątki przeszłości

Okolice Olecka to miejsca noszące ślady osadnictwa średniowiecznego, zachowanego w postaci kurhanów i grodzisk, oznaczonych na starych mapach niemieckich jako „szańce szwedzkie”. Niektóre z nich, zachowane do dnia dzisiejszego jako dobra kultury narodowej, zostały wpisane do rejestru zabytków.
W pobliżu Olecka znajdują się niektóre z nich:
• grodzisko zwane „Szwedzkim Szańcem” (między miejscowościami Pieńki i Dąbrowskie);
• grodzisko w Wężewie (w obrębie rezerwatu cisowego – leśnictwo Cisowo);
• grodzisko w Dybowie (na przesmyku między jeziorami Długie i Stopka w miejscu zwanym „Górą Zamkową”).

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze W pobliskich wsiach znajduje się wiele zabytków klasy IV, z których należy wymienić drewniane chałupy w Gąskach, Drozdowie, Mazurach i Krupinie, będące przykładem mazurskiego budownictwa ludowego. Jednak do najciekawszych i najcenniejszych zabytków architektury należą kościoły w Szarejkach, Cichym, Świętajnie, Wieliczkach oraz plebania w Gąskach. Kościół w Szarejkach zbudowany został w stylu gotyckim, pochodzi z XVI w., przebudowany był prawdopodobnie w końcu XIX w. Kościół w Cichym istnieje już od XVI wieku, został jednak przebudowany w pierwszej połowie XVIII stulecia. Znajduje się w nim tryptyk św. Agnieszki z XVI wieku. Tryptyk ten jest przykładem wielodzielnego ołtarza rozpowszechnionego w okresie gotyku.
Zupełnie wyjątkowy jest modrzewiowy kościółek w Wieliczkach, zbudowany w drugiej połowie XVII wieku w stylu barokowym. Znajduje się tu zabytkowy ołtarz wiszący z 1654 roku, neobarokowy ołtarz główny z 1876 roku.

Do innych zabytków zalicza się:
• w Białej Oleckiej: pałacyk szlachecki z XIX w., wybudowany przez Friedricha von Tolsdorffa. Styl klasycystyczny, obecnie własność prywatna;
• w Olecku: Zespół Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego – ul. Zamkowa; Starostwo – obecnie siedziba Zespołu Szkół Technicznych – pl. Zamkowy; pływalnia („Skocznia”) i zespół stadionów z hipodromem; wieża ciśnień; kamienna półrotunda wzniesiona ku czci żołnierzy poległych w I wojnie światowej.
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze • w Kowalach Oleckich: cmentarz wojenny z I Wojny Światowej;
• młyny wodne w Olecku, Starostach, Sedrankach, Babkach Gąseckich
• liczne dworki i zespoły dworsko-parkowe;
• w Szczecinkach: kościół ewangelicki (obecnie rzymsko-katolicki);
• w Świętajnie: kościół rzymsko-katolicki z XVIII w.

[Szlakami Mazur Garbatych. Ziemia Olecka i okolice. Olecko 2004. Wydawca: Urząd Miejski w Olecku

 

...

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 17 stycznia, 2008

Do początku strony