W tym roku przebudujemy amfiteatr
10.04.2018  /  Józef Kunicki;

Gmina Olecko znalazła się wśród 12 wnioskodawców, których projekty uzyskały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

- Nasz wniosek uzyskał aż 62 punkty i uplasował się na 3 miejscu listy rankingowej - mówi Aneta Milczarek, kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju. Całkowita wartość projektu wynosi 3 466 532,25 zł, a pozyskane dofinansowanie ze środków UE to kwota 2 803 278,44 zł.
W ramach inwestycyji przeprowadzone będą roboty rozbiórkowe zdewastowanych elementów amfiteatru. Zaplanowano rozbudowę widowni (zwiększenie liczby miejsc siedzących z 570 do 1146) z wydzieleniem miejsca na scenę mobilną oraz teren o przeznaczeniu wielofunkcyjnym. W ramach tego przedsięwzięcia gruntowną modernizację przejdzie scena amfiteatru. Powstaną nowe chodniki i przejścia, które zaprojektowano w taki sposób, aby obiekt był dostępny dla osób niepełnosprawnych, osób z wózkami dziecięcymi i rowerzystów. Na terenie amfiteatru wykonane będą przyłącza energetyczne, oświetlenie i ogrodzenie terenu. Zadbano również o kwestie sanitarne. Na terenie obiektu wybudowana zostanie toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych wraz z przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym. Teren zielony zostanie zmodernizowany, częściowo w oparciu o istniejący starodrzew i nowe nasadzenia. Obsługa techniczna i osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z nowo wybudowanych parkingów.
Dodatkowo w ramach projektu kupimy sprzęt do projekcji filmów (projektor, drugi obiektyw, ekran projekcyjny, nagłośnienie) oraz dwie kamery do monitoringu wizyjnego obiektu.
Ponadto w 2019 roku zaplanowaliśmy organizację nowej, trzydniowej imprezy interdyscyplinarnej pn. Active Festival Olecko. - Spodziewamy się, że realizacja inwestycji pozwoli zwiększyć funkcjonalność obiektu i rozszerzyć ofertę kulturalną gminy Olecko. Obiekt będzie mógł być wykorzystywany w okresie od maja do października. Szacujemy, że w tym miejscu odbędzie się kilkanaście imprez rocznie, w tym: koncerty, przedstawienia teatralne, letnie kino, przeglądy kabaretów, imprezy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, warsztaty, wystawy, imprezy kulinarne, przeglądy piosenki i zespołów folklorystycznych - mówi Mariusz Miłun, zastępca burmistrza.

W tym roku przebudujemy amfiteatr

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu, a szczególnie tym, którzy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Galerii im. A. Legusa we wrześniu ubiegłego roku, które było poświęcone projektom modernizacji amfiteatru i remontu budynku AGT.
Warto dodać, że wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury dotyczący remontu budynku AGT został również pozytywnie oceniony przez Komisję Oceny Wniosków, jednak z powodu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na konkurs obecnie oczekuje na dofinansowanie na liście rezerwowej. Trzymamy kciuki za ten projekt!