Stypendia burmistrza
06.09.2017   /  Józef Kunicki
Stypendia przyznawane uczniom za wysokie wyniki w nauce, sporcie lub dziedzinie artystycznej to świadczenia pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym przyznawane przez Burmistrza Olecka.

Stypendium może otrzymać uczeń, który w ocenianym roku szkolnym uczęszczał do klasy IV lub wyższej szkoły podstawowej lub do klasy gimnazjalnej i spełnił łącznie poniższe kryteria:
1) mieszkał na terenie Gminy Olecko w roku szkolnym, którego dotyczą uzyskane osiągnięcia,
2) uzyskał z wszystkich przedmiotów pozytywne oceny roczne,
3) uzyskał co najmniej poprawną roczną ocenę z zachowania,
4) uzyskał wysokie wyniki w nauce, sporcie lub dziedzinie artystycznej.

O stypendium w dziedzinie nauki może ubiegać się uczeń, który:
2) zajął od 1 do 3 miejsca w konkursie w dowolnej dziedzinie nauki na szczeblu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim organizowanym pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej lub Kuratora Oświaty lub
3) zajął od 1 do 10 miejsca punktowego w konkursie przedmiotowym organizowanym przez Kuratora Oświaty na szczeblu wojewódzkim.

O stypendium w dziedzinie artystycznej może ubiegać się uczeń, który osiągnął sukcesy w konkursach, festiwalach, przeglądach, turniejach o zasięgu co najmniej wojewódzkim.

O stypendium w dziedzinie sportu może ubiegać się uczeń, który:
1) uzyskał tytuł mistrza województwa, makroregionu lub tytuł mistrza bądź wicemistrza Polski lub
2) zajął od II do III miejsca w mistrzostwach makroregionu przy udziale minimum 10 klubów/drużyn/szkół łącznie z etapami eliminacji lub
3) zajął od III do V miejsca w mistrzostwach Polski przy udziale minimum 30 klubów łącznie z etapami eliminacji lub
4) zajął od I do VIII miejsca w mistrzostwach Europy lub
5) zajął od I do XII miejsca w mistrzostwach świata, igrzyskach olimpijskich
- organizowanych przez właściwy związek sportowy.

Wszystkie wymienione kryteria o przyznanie stypendium w dziedzinie sportu dotyczą również dyscyplin drużynowych, w których do stypendium typuje zawodników drużyny ich trener/nauczyciel:
- jednego zawodnika, w przypadku drużyny/grupy liczącej do 6 osób,
- dwóch zawodników, w przypadku drużyny/grupy liczącej więcej niż 6 osób.

Potwierdzenie spełnienia powyższych kryteriów winno nastąpić na podstawie kopii świadectwa szkolnego bądź świadectwa ukończenia szkoły oraz w przypadku ubiegania się:
- o stypendium w dziedzinie nauki oraz dziedzinie artystycznej - na podstawie kopii zaświadczenia od organizatora konkursu, dyplomu, komunikatu końcowego/protokołu, regulaminu konkursu,
- o stypendium w dziedzinie sportu - na podstawie kopii zaświadczenia od organizatora zawodów o liczbie drużyn biorących udział w rywalizacji oraz osiągniętym miejscu, komunikatu końcowego, dyplomu,
- potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę.

Z wnioskiem o przyznanie stypendium dla ucznia może wystąpić:
-  dyrektor szkoły, do której uczęszczał uczeń w ocenianym roku szkolnym,
- rodzic, opiekun prawny ucznia - z wyłączeniem sytuacji, gdzie wnioskuje się o stypendium za osiągnięcia w dziedzinie sportu dotyczących dyscyplin drużynowych,
- organizacja pozarządowa, podmiot z nią zrównany na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub inny podmiot wspierający bądź wdrażający działania edukacyjne, artystyczne lub sportowe na rzecz uczniów.

Wniosek wraz z załącznikami o przyznanie stypendium Burmistrza Olecka składa się w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Olecku lub za pośrednictwem poczty do 10 września.

Informację o przyznawaniu stypendium Burmistrza Olecka można uzyskać osobiście w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku, Plac Wolności 1 (pokój nr 11 ) lub telefonicznie pod numerem 87 520 24 94.