Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Urząd Miejski w Olecku
Plac Wolności 3
19 - 400 Olecko

tel. +87 520 21 68 
fax. +87 520 25 58

um@um.olecko.pl
www.olecko.pl
olecko.eu

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

UM Olecko

Informacje z ratusza 27 lipca 2010 r.

 

Jubileusz 450-lecia jest już historią

Jubileusz 450-lecia jest już historią, ale dalej się o nim mówi. Oficjalnego otwarcia obchodów dokonał prezydent-elekt Bronisław Komorowski. Prezydent spotkał się z mieszkańcami, rozdawał autografy i pozował do wspólnych zdjęć.

Burmistrz opowiedział o efektach współpracy z partnerami zagranicznymi na „Międzynarodowym spotkaniu kultur”.
W piątek na Wszechnicy Mazurskiej odbyło się inauguracyjne seminarium – „Międzynarodowe spotkanie kultur”. Przewodniczący Rady Miejskiej Karol Sobczak przywitał zebranych gości. Jako pierwszy głos zabrał dr Marek Góryński i zaprezentował odczyt historyczny pt.: „450 lat historii Olecka – przyczynek do dziejów miast pogranicza”. Następnie Burmistrz Olecka Wacław Olszewski odczytał listy z gratulacjami od Pana Prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska oraz opowiedział o efektywnej współpracy z partnerami zagranicznymi.

Wielobarwny tłum przeszedł ulicami miasta.
Ulicą Jeziorną i Placem Wolności przeszedł wielobarwny tłum. Założyciele miasta w otoczeniu rycerzy, dam dworu, tancerek i orkiestr przyszli na centralny plac by wziąć udział w inauguracji obchodów. Klucz do bram miasta, wykonany przez pana Zygmunta Karpińskiego z zakładu usługowo-handlowego, włodarze grodu nad Legą powierzyli młodemu pokoleniu.

Lekcje folkloru.
Na Placu Wolności odbył się jarmark folklorystyczny, na którym zaprezentowane zostały stare zawody w formie pokazów oraz stoiska kulinarne ze smakołykami regionalnej kuchni polskiej i litewskiej. Do tańca przygrywały zespoły folklorystyczne, a jak tańczyć pokazali na lekcjach folkloru polscy i litewscy artyści.

W piątek w holu kina otwarto wystawę fotograficzną „Portrety mieszkańców Olecka”. Sto sportretowanych osób reprezentuje różne środowiska.
Portrety w bardzo emocjonalny i osobisty sposób ukazują nam sylwetki ludzi znajomych, ale też tych, których nie znamy, mimo, że codziennie mijamy ich na ulicach naszego miasta. Wszystkie zdjęcia, które zostały zaprezentowane na wystawie znalazły się również w pięknie wydanym albumie.

Ponad 15 tys. osób bawiło się na piątkowych koncertach.
Koncerty gwiazd – Maryli Rodowicz i Budki Suflera przyciągnęły na targowicę ponad 15 tys. osób. Nie zabrakło takich szlagierów jak „Kolorowe Jarmarki” czy ”Bo do tanga trzeba dwojga”.
 

Olecko na fali.
Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe „Amfitrion” dla miłośników podwodnych przygód pod hasłem „Przeżyj podwodną przygodę – nurkowania INTRO” zachęcało do nurkowania w głębinach Jeziora Oleckie Wielkie. Ci, którzy chcieli zasmakować takiej przygody po raz pierwszy wzięli udział w darmowych lekcjach.
Na amatorów sportów wodnych także czekała bogata oferta - kajaki, łódki, żaglówki, strzeżone plaże i kąpielisko ze skocznią.
24-25 lipca w Olecku odbyły się regaty żeglarskie z okazji 450-lecia założenia miasta. 10 załóg walczyło o atrakcyjne nagrody.

20 drużyn wzięło udział w III Ogólnopolskim Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Olecka.
20 drużyn z całej Polski wzięło udział w III Ogólnopolskim Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Olecka. Pula nagród wyniosła 5000 zł.
Rozegrane zostały także: Otwarty Turniej Koszykówki Ulicznej o Puchar Burmistrza oraz Turniej Tenisa o Puchar Burmistrza Olecka z okazji 450-lecia założenia Olecka.

W Olecku odbyła się pierwsza wystawa poświęcona tematowi pieniądza.
24 lipca na Wszechnicy Mazurskiej odbyło się oficjalne otwarcie, poprzedzone konferencją, wystawy numizmatycznej. Wystawa została poświęcona tematowi pieniądza na Ziemi Oleckiej od okresu Cesarstwa Rzymskiego poprzez Średniowiecze, panowanie mistrzów krzyżackich, Prusy Królewskie i Książęce do czasów współczesnych. Pokazane zostały m.in. solidy i denary rzymskie, dirhemy arabskie, grosze i denary średniowieczne, talary, szelągi, bony miasta Olecka.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyło wielu gości zagranicznych, ale także Olecczan.
Otwarcie wystawy pt. „450 lat Olecka” to jednocześnie inauguracja pracy i otwarcie izby pamięci w ratuszu w parku miejskim. Zbiory dotyczące trudnej, 450-letniej historii miasta położonego na granicy państw i kultur przygotowała Eliza Ptaszyńska - kurator Wystawy.

Już po raz drugi Olecczanie wzięli udział w rodzinnej fotografii mieszkańców Olecka.
Ok. 1000 Olecczan wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu – Rodzinnym Zdjęciu Mieszkańców Olecka. Zdjęcie zostało wykonane w taki sposób, żeby każdy mógł się potem na nim rozpoznać. Plakaty są już do nabycia.

„Akcja wspólnego malowania, MALUJEMY OLECKO”
Obraz formatu 400x174 cm, złożony z kwadracików o długości boku 4cm x 4 cm, przedstawia atrakcyjne punkty Olecka wkomponowane w przestrzeń. Jest to praca malowana przez mieszkańców Olecka oraz gości w taki sposób, że każdy chętny mógł pomalować jeden, dowolnie wybrany przez siebie kwadracik. Autorski projekt Wojciecha Dzieszkiewicza, mieszkańca Olecka, będzie niebawem eksponowany w Urzędzie Miejskim w Olecku

„Aleja Przyjaźni” już posadzona!
W sobotę goście honorowi jubileuszu Olecka, m.in. mer Kozłowej Rudy Vytautas Kanevičius (Litwa), mer Marly Fabien Thiémé (Francja) oraz lokalne władze posadzili dęby kolumnowe w „Alei Przyjaźni”. W imieniu premiera Donalda Tuska drzewo posadził wiceminister ministerstwa Infrastruktury Roman Dziekoński. Swoje drzewo ma także prezydent Bronisław Komorowski.

Alicja Mieszuk rzecznik prasowy UM w Olecku tel. (087) 520 19 50 www.olecko.pl  

...

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 31 lipca, 2010

Do początku strony