Portal Olecka

baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Szukaj
Opcje zaawansowane
baner olecka 39
baner olecka 33
baner olecka 29
baner olecka 18
baner olecka 20
baner olecka 27
baner olecka 21
baner olecka 47
baner olecka 22
baner olecka 23
baner olecka 24
Klastry z Warmii i Mazur wyróżnione w konkursie Ministerstwa Energetyki
grafika
15.05.2018  /  Józef Kunicki;

Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki konkursu na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Wśród 33 wyróżnionych platform znalazły się dwa klastry z Warmii i Mazur. 

Klaster energii to platforma, która umożliwia równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie pięciu gmin albo jednego powiatu. W uproszczeniu chodzi o dopasowanie produkcji do zapotrzebowania i na odwrót, tak aby te niewielkie źródła, nie pracowały w sposób przypadkowy. Koncepcja klastra pojawiła się w nowelizacji ustawy o OZE z 2016 roku. Głównym założeniem ich tworzenia jest rozwój energetyki rozproszonej. Do tej pory nie było mechanizmów, które premiowałyby niewielkie źródła energii za to, że są w stanie reagować na lokalne potrzeby energetyczne.

W sierpniu 2017 roku Ministerstwo Energii ogłosiło konkurs dla klastrów energii. Do rywalizacji zgłoszono 115 podmiotów, z których 70 przeszło pozytywnie pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Przedstawiciele tych klastrów mieli okazję prezentacji w siedzibie ministerstwa koncepcji funkcjonowania i rozwoju swojej platformy. Najwyżej ocenione projekty otrzymały Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Liderem wybrano Klaster Energii Zbiornika Czorsztyńskiego. Wyróżniono także 33 platformy, w tym dwie z Warmii i Mazur: Olecki Klaster energii elektrycznej i cieplnej „Zielone Olecko”, a także Klaster Mazurska Energia.

Swój udział w tworzeniu klastra oleckiego ma zespół doradców energetycznych, który działa przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
- Pierwsze działania dotyczące tworzenia klastra w Olecku rozpoczęły się w czerwcu 2017 roku i trafiły na bardzo dobry odbiór ze strony samorządu jak i lokalnych przedsiębiorców związanych z produkcją energii elektrycznej i cieplnej - mówi Janusz Pabich, doradca energetyczny w WFOŚiGW w Olsztynie. – W jego tworzenie szczególnie zaangażowany był Urząd Miejski w Olecku pod przewodnictwem burmistrza Wacława Olszewskiego. To dzięki ich zaangażowaniu w tak krótkim czasie powstała bardzo dobra strategia, która zyskała uznanie komisji konkursowej przy Ministerstwie Energii. Mam nadzieję, że klaster „Zielone Olecko” będą dobrą praktyką dla innych samorządów z Warmii i Mazur - dodaje.

Z powstania innowacyjnego pomysłu zadowolony jest też gospodarz gminy.
- „Energia przyszłością Miasta i Gminy Olecko”- ten zapis z wizji klastra przyświecał nam przy tworzeniu strategii klastra i będzie wyznacznikiem w dalszych pracach nad rozwojem energetyki lokalnej, tak aby korzyści z funkcjonowania lokalnych źródeł odczuli także nasi mieszkańcy – mówi Wacław Olszewski, burmistrz Olecka.

Stosowne porozumienia o współpracy w ramach platformy zostały podpisane i stworzono odpowiednią strategię. Koordynatorem klastra jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olecku.
- Certyfikat pilotażowego klastra energii to pierwszy krok w realizacji celów i wizji klastra, teraz przed nami dalsze prace zmierzające do realizacji przyjętych w strategii klastra zamierzeń – mówi Grzegorz Makarewicz, prezes PEC Sp. z o.o. w Olecku – koordynator klastra. – Ze względu na innowacyjność pomysłu klastra liczymy na wsparcie Ministerstwa Energii, zwłaszcza, że nasza platforma i jej strategia znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych w Polsce.

Grzegorz Siemieniuk

Przedstawiciele oleckiego klastra z dumą prezentują otrzymany certyfikat

Przedstawiciele oleckiego klastra z dumą prezentują otrzymany certyfikat
Fot. Archiwum PEC Sp. z o.o. w Olecku

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR

Wersja mobilna

jeśli chcesz, możesz skorzystać z wersji mobilnej tej strony.

NIE TAK
F