13 października odbyła się akademia z okazji Gminno-Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej Święto polskiej szkoły zgromadziło w sali widowiskowej regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku przedstawicieli gminnych i powiatowych władz samorządowych, nauczycieli, emerytowanych pracowników oświaty, rodziców, przedszkolaków, uczniów, dyrektorów szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych, właścicieli i dyrektorów placówek niepublicznych, pracowników obsługi, administracji oraz tych, którzy szkoły wspierają, wspomagają, prowadzą i nadzorują.
Dzień Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją do tego, by docenić osiągnięcia naukowe i sportowe uczniów. I tak „Perłę Powiatu Oleckiego”, nagrodę Starosty Oleckiego, za osiągnięcia naukowe otrzymali: Michał Złotnik, Agata Julia Prosińska, Barbara Kamińska i Magdalena Piotrowska - uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Olecku.
Za wybitne osiągnięcia sportowe „Perłę Powiatu Oleckiego” otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku: Sebastian Milcarz i Dominika Edyta Krupińska.
W trakcie uroczystości podziękowano również osobom, które zakończyły pracę zawodową i przeszły na emeryturę. Były to: Alicja Tarasiuk, Bożena Szerel, Jadwiga Lipa, Edward Krysiuk, Jerzy R. Truchan, Kazimierz Edward Toczyłowski, Mirosława Teresa Krankowska, Leonarda Zymkowska, Wiesława Stankonowicz, Małgorzata Jezierska, Czesław Przekopski, Grażyna Dragunajtys.
Podczas uroczystości wręczono listy gratulacyjne osobom, które otrzymały Medale Komisji Edukacji Narodowej. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania doceniono następujące osoby:
- Małgorzatę Michałowską – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 imienia ks. Jana Twardowskiego w Olecku
- Dorotę Danielewicz – nauczycielkę i byłą wicedyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych imienia św. Filipa Smaldone w Olecku
- Ryszarda Tuchlińskiego – byłego nauczyciela Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku
Burmistrz i starosta pogratulowali również pani Elżbiecie Guziejko – nauczycielce z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku otrzymania Medalu Złotego za Długoletnią Służbę.
Pogratulowano również pani Reginie Jakubowskiej – nauczycielce z Ośrodka Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych imienia św. Filipa Smaldone w Olecku za otrzymanie Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Arturowi Sobolewskiemu – dyrektorowi Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych imienia św. Filipa Smaldone w Olecku, za otrzymanie Brązowego Krzyża Zasługi.
Za wspieranie działań w zakresie edukacji przedszkolnej podziękowania otrzymali również właściciele przedszkoli niepublicznych: „Bajka” – Jolanta Lenkiewicz, „Smyk” – Renata Dunaj, „Jedyneczka” – Anna Derencz oraz „Kubuś i przyjaciele” – Edyta Karniej.
Doceniono również pracę nauczycieli. I tak nagrody i pamiątkowe statuetki Starosty Oleckiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymali:
- Elżbieta Guziejko – nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Olecku
- Aleksandra Ośródka – nauczycielka biologii w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Olecku
- Agata Obrębalska – wicedyrektor oraz nauczycielka matematyki i zajęć rewalidacyjnych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych imienia św. Filipa Smaldone w Olecku
- Renata Paczyńska – nauczycielka języka polskiego i zajęć rewalidacyjnych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych imienia św. Filipa Smaldone w Olecku
- Cecylia Chilińska – pedagog szkolny i doradca zawodowy w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku
- Anna Kulis – nauczycielka chemii i przedmiotów zawodowych z zakresu gastronomii w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku
- Katarzyna Łopacz – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, nauczycielka informatyki oraz przedmiotów zawodowych informatycznych i ekonomicznych
- Dariusz Nalewajko – nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Olecku
- Magdalena Sadłowska – psycholog, oligofrenopedagog, doradca zawodowy i specjalista w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Powiatowym Centrum Wspierania Edukacji w Olecku
- Paulina Naruszewicz – logopeda, neurologopeda, surdologopeda i specjalista w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Powiatowym Centrum Wspierania Edukacji w Olecku
Ponadto Starosta Olecki podziękował pani Krystynie Zdan, pedagogowi w Powiatowym Centrum Wspierania Edukacji w Olecku za społeczne pełnienie funkcji powiatowego koordynatora doradztwa zawodowego w roku szkolnym 2016/2017.
Pamiątkowe statuetki i nagrody Burmistrza Olecka za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymali:
- Katarzyna Kalejta – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 1 imienia Henryka Sienkiewicza w Olecku
- Małgorzata Harasim – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 imienia Mikołaja Kopernika w Olecku
- Małgorzata Łazarska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 imienia Jana Pawła II w Olecku
- Krystyna Matwiejczyk – nauczyciel wspomagający w Szkole Podstawowej nr 4 imienia księdza Jana Twardowskiego w Olecku
- Iwona Grabek – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach
- Barbara Urszula Zdanewicz – nauczycielka religii w Szkole Podstawowej w Kijewie
- Anna Kozikowska – nauczycielka przyrody, biologii
i chemii w Szkole Podstawowej w Babkach Oleckich
i chemii w Szkole Podstawowej w Babkach Oleckich
- Dorota Brodowska – nauczycielka w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku
Za efektywną pracę organizacyjno-menadżerską, w tym sprawne wdrażanie reformy oświatowej Nagrodę Burmistrza Olecka otrzymały: Barbara Taraszkiewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Mikołaja Kopernika w Olecku oraz Lucyna Sadowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Jana Pawła II w Olecku.
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnili występami uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Judzikach oraz dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku.