Spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem
12.02.2018  /  Józef Kunicki;
22 lutego – spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają  22 lutego (czwartek)  o godzinie 17.00 na spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem pt. „W drodze do Niepodległej. Suwalszczyzna:  listopad 1918 - sierpień 1919”.
 Mieszkańcy Marggrabowej oraz Prus Wschodnich z pewnością śledzili zmiany na powojennej mapie Europy. Wydarzenia za wschodnią granicą Cesarstwa Niemieckiego budziły jeśli nie niepokój, to na pewno zainteresowanie.  Przegrana wojna, rewolucja w Rosji, niepodległościowe działania Polaków wróżyły wielkie zmiany.  Co działo się na pobliskiej Suwalszczyźnie? Jak przebiegała zmiana przynależności państwowej? Jakie były oczekiwania i nadzieje ludności z terenów zamieszkiwanych przez Polaków, Żydów, Litwinów, Rosjan?
Przodkowie obecnych mieszkańców Olecka witali 11 listopada 1918 roku z radością i obawami. Warto wiedzieć, co budziło nadzieję, a co napawało niepokojem. Jaki był przebieg wydarzeń na oddalonych od centrum kraju suwalskich rubieżach.
Tadeusz Radziwonowicz jest dyrektorem Archiwum Państwowego w  Suwałkach. Zajmuje się bada-niem historii miasta i Suwalszczyzny w XX wieku.

Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury