08.01.2018  /  Józef Kunicki;
5 stycznia br. w Urzędzie Miejskim w Olecku  odbyło się spotkanie z  właścicielami terenów, na których będą prowadzone ćwiczenia wojskowe. Żołnierze merytorycznie i rzeczowo odpowiadali na pytania dotyczące planowanych działań.
Od 9 do 10 stycznia br. trwać będą  ćwiczenia wojsk NATO na terenie Gminy Olecko. Ich celem jest przede wszystkim poznanie okolicy. Żołnierze mają za zadanie  poznać teren,  drogi, wszystkie rejony, które mogą mieć znaczenie strategiczne. Dzięki temu w razie zagrożenia będą mogli sprawniej się poruszać,  a także szybko rozpocząć działania obronne.

Ćwiczenia żołnierzy wojsk NATO na terenie gminy Olecko

Dyslokacja oddziałów nastąpi w godzinach wieczornych w rejonie Jaśki,  Sedranki, Dąbrowskie. Działania będą miały charakter ćwiczeń, które  wcześniej były prowadzone na poligonie. Tym razem żołnierze będą w  terenie zamieszkanym. Po zajęciu pozycji w wyznaczonych miejscach wojsko rozstawi punkty operacyjne. Organizacja punktów uzależniona będzie od dostępności  komunikacyjnej, ukształtowania terenu oraz zalesienia. Tereny leśne mają stanowić zamaskowane zaplecze każdego stanowiska.
Tam zostaną zakamuflowane transportery a po terenie żołnierze będą poruszali się pieszo.

Żołnierze NATO pełnią służbę w Polsce rotacyjnie – kolejne tury będą się zmieniać co sześć miesięcy.
Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie.