08.11.2017  /  Józef Kunicki;

8 listopada w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku odbyło się spotkanie  z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą przy Placu Wolności.

– Gmina Olecko  zarządza ulicami wokół Placu Wolności dopiero od 2017 r. Problem związany z komunikacją w centrum miasta narastał od lat. Wystarczy porównać ilość samochodów jeszcze dziesięć lat temu i teraz. Przymierzamy się więc do opracowania, przy współpracy z Uniwersytetem Białostockim,  spójnej koncepcji przebudowy centrum miasta. Zależy mi na tym  aby przed rozpoczęciem opracowywania tej koncepcji zebrać jak najwięcej opinii różnych grup mieszkańców naszego miasta. Kilka tygodni temu wysłuchaliśmy  propozycji taksówkarzy. Dziś chciałbym od Państwa – przedstawicieli biznesu, prowadzących działalność gospodarczą w centrum usłyszeć opinie i propozycje na temat organizacji ruchu wokół Placu Wolności - powiedział burmistrz Wacław Olszewski.

Przedsiębiorcy zgodnie stwierdzili, że wprowadzenie ruchu jednokierunkowego co prawda wpłynie na zwiększenie ilości miejsc parkingowych ale też wyraźnie osłabi lokalny biznes. Cześć z zebranych osób przekonywała również, że  wprowadzenie parkometrów będzie końcem handlu w centrum, chociaż były w tej sprawie również głosy odmienne.

Głos przedsiębiorców w sprawie ruchu wokół Placu Wolności

.- Wokół Placu Wolności jest około 200 miejsc parkingowych. 19 z nich zajmują taksówki a około 70 miejsc (w sposób ciągły czyli przez 8 godzin non stop) samochody pracowników lub też samych właścicieli biznesów zlokalizowanych w centrum. Z roku na rok ilość samochodów w mieście wzrasta i problem związany z zaparkowaniem, ale też i jakością powietrza, z czasem będzie jeszcze większy.  Najprawdopodobniej pojawi się też grupa mieszkańców, która będzie chciała zminimalizowania iloci samochodów w centrum miasta. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie uda się pogodzić wszystkich interesów ale jeśli każda z grup zechce odrobinę ustąpić, to pojawi się przestrzeń do osiągnięcia kompromisu - przekonywał Mariusz Miłun, zastępca burmistrza.

Głos przedsiębiorców w sprawie ruchu wokół Placu Wolności

Podczas spotkania padały ze strony przedsiębiorców różne, czasami nawet wykluczające się propozycje. Proponowano na przykład przeniesienie lokalizacji korporacji taksówkowych wykorzystując do tego alejkę asfaltową oddzielającą teren kościoła od parku, likwidację części zieleni. Podkreślano przy tym, że nie chodzi o to, by usunąć zieleń z centrum tylko ją rozsądnie zaplanować po to, by  jej utrzymanie było możliwe i spełniało funkcję estetyczną.  Poddawano pod rozwagę wprowadzenie znaków czasowego postoju czy wykorzystania na parking części placu Pawlaka w okresach, gdy nie ma tam imprez (część placu od strony Regionalnego Ośrodka Kultury). Dyskutowano o  budowie parkingów na obrzeżach ulic i lepszym wykorzystaniu terenów zaplecza Placu Wolności. Proponowano wyznaczanie miejsc parkingowych skośnie do kierunku jazdy oraz  likwidacje wysokich krawężników.

Głos przedsiębiorców w sprawie ruchu wokół Placu Wolności

- Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że centrum miasta wymaga kompleksowej przebudowy. Trzeba przyjrzeć się miejscom niewykorzystanym lub źle zaplanowanym. Koniec naszego spotkania, nie oznacza końca przyjmowania uwag i wniosków. Czekamy na Państwa sugestie i propozycje i prosimy o zgłaszanie ich do Urzędu osobiście, poprzez pocztę elektroniczną, a nawet z wykorzystaniem aplikacji „ZADAJ PYTANIE BURMISTRZOWI”- apelował na zakończenie spotkania burmistrz Wacław Olszewski.