Portal Olecka

baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Szukaj
Opcje zaawansowane
baner olecka 39
baner olecka 33
baner olecka 29
baner olecka 18
baner olecka 20
baner olecka 27
baner olecka 21
baner olecka 47
baner olecka 22
baner olecka 23
baner olecka 24
Gmina Olecko liderem rozwoju w województwie
grafika
Powiązane galerie:
grafika
 
28.02.2017  /  Józef Kunicki
28.02.2017  /  Józef Kunicki;

27 lutego 2017 r. burmistrz  Wacław Olszewski odebrał z rąk marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, Gustawa Marka Brzezina   dyplom za zajęcie I miejsca w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2016 w kategorii gminy miejsko-wiejskie.

Ranking rozwoju  opracowany został pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych  Politechniki Warszawskiej. W opracowaniu wzięto pod uwagę kilkanaście  wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Analizowano m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę pracujących na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych, saldo migracji i liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców. Wg rankingu gmina Olecko jest liderem zrównoważonego rozwoju na tle gmin miejsko-wiejskich naszego województwa. Ranking pokazuje też dane  na temat atrakcyjności zamieszkania na podstawie wskaźnika, jakim jest migracja. Dla Olecka wynosi -0.09, co oznacza, że praktycznie taka sama ilość osób wybiera Olecko jako miejsce zamieszkania, co wyjeżdża. Co więcej-stosowny dyplom od marszałka naszego województwa poświadcza, że Olecko zajęło również 1 miejsce w XIII Konkursie Jednostek Samorządu Terytorialnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2016  „Dynamika liczby osób pracujących w gminach” w kategorii gmin miejsko-wiejskich.

Zdaniem ekspertów jednym z głównych czynników wpływających na sukces  społeczno-gospodarczy gmin, w tym Olecka, jest przemyślana i konsekwentnie prowadzona polityka władz lokalnych, które za główny cel zakłada sobie rozwój gminy oraz sprawne zarządzanie.

Wyniki rankingu są opracowywane na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmują swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Głównym celem rankingu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego (JST) i promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów.

 Gmina Olecko liderem  rozwoju w województwie

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR

Wersja mobilna

jeśli chcesz, możesz skorzystać z wersji mobilnej tej strony.

NIE TAK
F