Portal Olecka

baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Szukaj
Opcje zaawansowane
baner olecka 39
baner olecka 33
baner olecka 29
baner olecka 18
baner olecka 20
baner olecka 27
baner olecka 21
baner olecka 47
baner olecka 22
baner olecka 23
baner olecka 24
Kontrowersyjna inwestycja w Imionkach
10.03.2017  /  Józef Kunicki;

Spotkanie w sprawie budowy fermy trzody chlewnej w miejscowości Imionki.

10 marca 2017r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi  sprawą budowy  fermy trzody chlewnej w miejscowości Imionki. Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i zainteresowani nią mieszkańcy licznie przybyli na spotkanie.

- Jesteśmy w trakcie procedury związanej z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji - powiedział burmistrz Wacław Olszewski.

16 grudnia 2016 r. firma Wesstron sp. z o .o.  zwróciła się z wnioskiem  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pod nazwą „Budowa centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej, w którego skład wchodzą budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownia oraz ujęcie wód podziemnych  na działkach nr 178/7 i 178/8 w msc. Imionki obręb 0017 Możne,  gm. Olecko, pow. olecki , woj. warmińsko-mazurskie”.

- W tej chwili czekamy na opinię od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku oraz uzgodnienie warunków realizacji inwestycji  od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wiemy, że obie instytucje zwróciły się do inwestora z wnioskiem o uzupełnienie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po otrzymaniu kompletnej  dokumentacji   podamy ponownie do publicznej wiadomości informację o możliwości zapoznania się ze sprawą oraz do składania uwag i wniosków. Inwestycja jest kontrowersyjna, bo pod długim tytułem ukrywa się przemysłowa ferma trzody chlewnej- powiedział burmistrz. Docelowo ma powstać siedem budynków, biogazownia, ujęcie wód podziemnych.

Z dokumentów wynika, że w odległości 2,17 km od brzegów tzw. „Szyjki” na Jeziorze Oleckim Wielkim, 721,29 m od zabudowań Lipkowa i 816,07 m od zabudowań w Imionkach powstać ma na obszarze 4,5 ha   ferma trzody chlewnej. Planuje się tam hodować  14 440 sztuk warchlaków (do 4 miesiąca) oraz   tuczników  do 110 kg  9360 szt. Razem to  23 760 sztuk. Zwierzęta mają być utrzymywane  w systemie bezściółkowym na pełnych rusztach. Planuje się trzymać gnojowicę  w kanałach gnojowicowych pod rusztami a nieczystości odprowadzać podziemnymi rurami kanalizacyjnymi i rurą zbiorczą do projektowanego zbiornika buforowego na gnojowicę.

- Apeluję do mieszkańców Olecka o pomoc. Musimy wspólnie pokazać, że jesteśmy przeciwko tej inwestycji. Musimy znaleźć i przedstawić takie  argumenty  do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, by mógł nie uzgodnić warunków dla tej inwestycji  bo to w zasadzie zamyka temat - powiedział burmistrz Wacław Olszewski.

Stanowisko RDOŚ jest dla gminy wiążące. Jeśli ta instytucja nie uzgodni warunków to wówczas burmistrz ma podstawy, by nie wydać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Bez niej inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. -W przeciwnej sytuacji mamy związane ręce-powiedział burmistrz. Jeśli otrzymamy z RDOŚ  uzgodnienie  i wbrew niemu   wydamy decyzję  negatywną to inwestor ma podstawy, by  wygrać w instancji odwoławczej.

-Inwestor czyli firma Wesstrom sp z.o.o. jest z msc. Augustowo w woj.kujawsko-pomorskim a nie z Augustowa jak niektórzy mówią. Spółka kupiła w kwietniu 2016 r. od firmy LEAS-POL 4,5 ha ziemi. Jedynym sąsiadem obecnego właściciela jest firma LEAS –POL -powiedział Mirosław Borowski, Przewodniczący Rady Powiatowej  Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Oleckim.

- Co ciekawe spółka Wesstrom zarejestrowana jest jako budowlana a nie producencka - powiedział Mirosław Borowski. Zwrócił również  uwagę  na przepisy mówiące o konieczności wykorzystywania części gnojowicy  na swoich terenach, których firma nie posiada.

Z kolei pan Dawid Bondarenko  z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwracał uwagę na zagrożenie związane z możliwością skażenia ujęcia wody w Markowskich w związku z tą inwestycją.

Inwestycja budzi ogromne kontrowersje nie tylko wśród gminnych producentów trzody chlewnej ale także mieszkańców. Olecko, które ma ambicje być miastem  turystycznym może bezpowrotnie stracić swój urok. Mieszkańcy dosadnie  mówili o uciążliwości takiego sąsiedztwa. By tak się nie stało ustalono, by  każdy, w ramach swoich kompetencji, włączył się w zastopowanie tej inwestycji.

Przygotowane zostały listy z możliwością podpisania się pod  protestem.

Formularze wyłożone są  Urzędzie Miejskim w Olecku Plac Wolności 3,  w biurze Rady Miejskiej (pok. 13).  Ważne, by wszystkie wpłynęły do tut. urzędu do 31 marca br.

Listy, które wpłyną do tut. urzędu w tym okresie zostaną wysłane do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Inicjatorem spotkania była Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza w Olecku.

W załączeniu – prezentacja na temat inwestycji  i formularz listy z możliwością podpisania się pod  protestem.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR

Wersja mobilna

jeśli chcesz, możesz skorzystać z wersji mobilnej tej strony.

NIE TAK
F